Yerba mate a kawa - porównanie

Coraz częściej wskazuje się, że yerba mate ma właściwości pobudzające, przez co działa na nasz organizm w ten sam sposób co kawa, jednak jest od niej zdrowsza. Jak jest w rzeczywistości? Jakie są podobieństwa i różnice pomiędzy yerba mate a kawą? Czy więcej je łączy, czy też dzieli?

Kawa a yerba mate - różnice i cechy wspólne

W pierwszej kolejności należy wskazać, co łączy dwa wyżej wymienione napoje. Wśród cech wspólnych można wyróżnić wysoką zawartość kofeiny, przeciwutleniaczy oraz działanie powodujące wspomaganie psychofizycznej wydajności organizmu. W pozostałym zakresie napoje jednak różnią się od siebie.  

Kawa działa w sposób niemal natychmiastowy i pobudza nasz organizm, bowiem kofeina w niej zawarta jest łatwo przyswajalna. Z tego powodu w dość szybkim tempie przenika przez krwiobieg do mózgu, zwiększając koncentrację oraz motywację do pracy. Kawa zmniejsza uczucie senności i redukuje męczliwość powstającą przy pracach fizycznych. W krótkotrwałej perspektywie zwiększa także metabolizm. Wśród zalet kawy z całą pewnością można wskazać także, że w przypadku jej długofalowego, lecz umiarkowanego spożycia, zmniejsza się ryzyko zachorowania na choroby Alzheimera oraz Parkinsona. Z drugiej strony picie dużej ilości kawy może powodować rozdrażnienie, a także gwałtowne osłabienie, kiedy kofeina przestanie działać. Co więcej, kawa wypłukuje z organizmu magnez, może osłabiać działanie niektórych leków oraz negatywnie wpływać na kolor uzębienia. Picie kawy nie jest zalecane także osobom z nadciśnieniem, kobietom w ciąży czy chorym na niektóre choroby układu pokarmowego. 

Yerba mate również ma działanie pobudzające organizm, jednak w tym przypadku napar nie tylko zmniejsza senność, ale także wzmacnia koncentrację i stymuluje działanie mózgu. Podobnie jak kawa, yerba mate zmniejsza męczliwość przy pracach fizycznych i pozytywnie wpływa na metabolizm poprzez szybsze uzyskanie poczucia sytości. Yerba mate nie wypłukuje jednak minerałów z organizmu. Wręcz przeciwnie - w yerba mate obecny jest magnez oraz witaminy z grupy B, dzięki czemu napar wpływa na stabilizację nastroju, a także pozytywnie oddziałuje na układ krążenia oraz poziom cholesterolu.

Różnice pomiędzy kawą a yerba mate wynikają z innego sposobu uwalniania kofeiny. W przypadku kawy kofeina uwalniana jest szybko i w sposób jednorazowy. Z kolei w przypadku yerba mate proces uwalniania kofeiny przebiega powoli i sukcesywnie. Z tego względu oba napoje działają na nasz organizm w nieco inny sposób. 

Yerba mate a kawa - co wybrać?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy. Kawa może bowiem działać w szybszy sposób - organizm staje się pobudzony już po 20-30 minutach od spożycia napoju. Co jednak nie mniej ważne, kawa ma gorszy wpływ na organizm i jej działanie jest dość krótkie. Z kolei yerba mate działa w nieco późniejszym tempie, jednak wpływ naparu na organizm utrzymuje się znacznie dłużej. Różnica pomiędzy kawą a yerba mate polega również na tym, że kawa wypłukuje cenne składniki z organizmu, a yerba mate - dostarcza je. Jeżeli zatem zależy nam na jednorazowym, dość krótkim pobudzeniu, to można spokojnie zdecydować się na kawę. Jeżeli jednak chcemy, aby nasz organizm był skoncentrowany i gotowy do działania w dłuższej perspektywie, lepsza wydaje się być yerba mate. Za tym napojem przemawiają także z całą pewnością jego składniki odżywcze, które poprawiają witalność całego organizmu, takie jak witaminy i minerały. Nie bez znaczenia jest także, że regularne spożywanie yerba mate ma pozytywny wpływ na zdrowie, gdyż redukuje ryzyko wystąpienia nowotworu, powoduje poprawę stanu skóry, trawienia, a także przemiany materii. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Rejestracja Nowego Konta

Masz już konto?
Zaloguj się Lub Zresetuj hasło