Wszystko o Bongach

Rodzaje Bong, Cybuchów – z czym to się je?

Współczesność przyniosła wiele możliwości palenia suszu – jedną z najpopularniejszych metod jest prosta lufka, z kolei nieco zaawansowani zdecydowanie preferują klasycznego jointa lub blunta. Nie zapominajmy również o możliwości waporyzacji, która staje się coraz bardziej popularna, zwłaszcza wśród użytkowników stosujących konopie na pewnego rodzaju schorzenia.

Tak jak w wątku nie możemy pominąć jednej z najbardziej lubianej metody palenia, jaką są Bonga. Prawdę mówiąc, jest to jedna z najprostszych metod palenia suszu wszelkiego rodzaju – wystarczy wlać wodę, nabić cybuch, podpalić i gotowe!

Dlaczego Bongo to jedno z najprzyjemniejszych metod palenia?

Jak wiecie bądź nie, Bongo gwarantuje nam wszelkiego rodzaju filtracje dymu poprzez wodę, a więc jeśli pragniemy, aby nasze sesje wiązały się z mniejszą szkodliwością dla naszego zdrowia, celujcie właśnie w Bonga. Chmurka staje się czystsza ze wszelkich związków smolistych, delikatniejsza, oraz bardziej przyjemna dla naszego gardła porównując ją z klasycznym paleniem jointa. Zanim jednak przejdziemy do tych istotnych kwestii, warto wyjaśnić jeszcze parę tematów pobocznych.

Czy posiadanie Bonga, Lufki itp. jest legalne?

Oczywiście, że tak! Nie jest to regulowane w żaden sposób.

Bongo czy lufkę może kupić każdy niezależnie od wieku, nie ma w tym nic nielegalnego. Jeżeli zastanawiasz się gdzie kupić dobrej jakości Bongo – dobrze trafiłeś! Mieszkasz w Krakowie czy Katowicach? A może w Gdyni? Warszawie? Kaliszu? Nic nie stoi Ci na przeszkodzie, nasze sklepy rozsiane są w wielu miastach w całej Polsce! A więc jeśli potrzebujesz fachowej porady, czy chciałbyś po prostu kupić Bongo stacjonarnie, wpadnij do naszych sklepów lub skorzystaj z naszego sklepu internetowego .

Jakie są rodzaje Bong?

Fajki wodne – bo w sumie tym są Bonga. Dzielą się na różne rodzaje, w zależności od materiału z którego zostały stworzone. Większość użytkowników preferuje Bonga szklane, ale jest też wiele innych, które posiadamy w swoim sklepie – każde trafiające w różne gusta użytkowników.

 • Bonga Szklane – Jedne z najpopularniejszych dostępnych na rynku, nie tylko za sprawą ich wyglądu, ale również tego, że w większości wykonywane są ze szkła boro-krzemowego, które jest odporne na wysokie temperatury, co ceni większość użytkowników. Korzystanie z nich nie wiążę się z żadnymi dziwnymi posmakami wypalanego suszu oraz są o wiele łatwiejsze w czyszczeniu i samej obsłudze.
 • Bonga Akrylowe – Bardzo proste w swojej budowie bonga, wykonane zostały z plastiku. Odporne na większość upadków przez co często, są wybierane na wszelkie podróże. Niestety niektóre mają to do siebie, że lubią przeciekać za sprawą zużytych uszczelek u podstawy – ale po ich wymianie wszystko wraca do normy. Zdarza się również tak, że bardzo zużyte oraz przepalone bongo akrylowe nadaje dziwny posmak suszowi, który aktualnie palimy, jednak po ich dokładnym wyczyszczeniu łatwo się tego pozbyć.
 • Bonga Metalowe – Jest to bardzo tania i wytrzymała konstrukcja dla początkujących palaczy. Niestety mają pewien minus, który nie każdemu będzie odpowiadał – a mianowicie każde metalowe bongo nadaje specyficzny metaliczny posmak dla suszu, który aktualnie palimy. Dodatkowo ciężko stwierdzić, kiedy takowe bongo nadaje się do czyszczenia przez brak ich przeźroczystości.
 • Bonga Ceramiczne – Wykonane są z ceramiki, jak wiemy jest to solidniejszy materiał ale ma swoje granice, czasem się kruszą dlatego, nie zaleca się zabierania ich na wszelkie podróże. Najważniejszą zaletą jest ich wygląd, pozwalają się formować na wszelakie kształty i kuszą głównie samym swoim designem.
 • Bonga Bambusowe – Są to perełki dla prawdziwych wyjadaczy, ich budowa jest bardzo prosta i nie wymagają jakiejś skomplikowanej obsługi. Jedne z najbardziej wytrzymałych bong, można je pomalować lub przyozdobić na różne sposoby. Jeśli ktoś będzie o takowe bongo dbał – posłuży mu na lata.
 • Bonga Silikonowe – Jako że zostały wytworzone z silikonu, mają o wiele lepszą trwałość niż bonga szklane. Idealnie nadają się na wszelkiego rodzaju podróże czy wypady w plener. Należy jednak uważać na ostre powierzchnie, które mogą spowodować uszkodzenie silikonu, z którego bongo zostało wykonane. Co jeszcze jest ważne, nie należy dotykać silikonu bezpośrednim ogniem z zapalniczki – później bongo może zmieniać smak palonego suszu, a tego byśmy nie chcieli.

Jak zbudowane jest bongo?

Skoro już wiecie, jakie są rodzaje bong, warto również zwrócić uwagę na ich budowę. Samo bongo wykonane jest z kilku części gdzie każda z nich pełni swoją ważną funkcję – one zaś sprawiają, że nasze sesje palenia są tak bardzo zapadające w pamięć i chcemy do nich wracać.

 • Dzban – To do niego wlewamy wodę, której zadaniem jest filtrowanie naszej chmurki.
 • Cybuch – Miejsce do którego wkładamy nasz susz, który będziemy palić.
 • Rurka cybucha – Jej zadaniem jest przeprowadzenie dymu z cybucha do dzbana, w którym zostanie poddany filtracji przez znajdującą się tam wodę.
 • Sprzęgło – Element, który nie występuje we wszystkich bongach, ale dzięki niemu możemy sterować przepływem powietrza wewnątrz. W niektórych przypadkach to podnoszenie cybucha do góry odpowiada za sterowanie przepływem powietrza w środku bonga.
 • TubaInaczej też zwany kominem, przez nią wędruję przefiltrowany dym do naszych ust. W czasie swojej drogi również dodatkowo jest schładzany. W zależności jak długa jest tuba, tym bardziej schłodzi się nasza chmurka.
 • Ustnik – W wielu przypadkach specjalnie wyprofilowany, aby zwiększyć komfort korzystania. Odpowiedzialny jest za doprowadzenie chmurki do naszych ust.

Jakie są kształty bong?

1. Bonga Beaker Swoim kształtem przypominają większy kieliszek, tyle że odwrócony. Ich podstawa jest szersza, więc są bardziej stabilne na różnych powierzchniach. Dzięki temu mieści się w nich więcej wody, która ma za zadanie filtrować naszą chmurkę.


2. Bonga Straight Tube Jest to najprostsza ze wszystkich konstrukcji. Prosty długi komin od podstawki aż do ustnika sprawia, że bonga o tym kształcie cieszą się sporą popularnością wśród użytkowników oczekujących mocne doznania z każdej sesji. Miejsce na wodę zostało ograniczone, ale w tym przypadku jest to duża zaleta.

3. Bonga Round Base – Bardzo podobna konstrukcja co bonga beaker, różnią się tylko kształtem dzbana, który w tym przypadku jest w kształcie kuli. Mają nieco mniejszą podstawkę, ale ich mniejsza stabilność nie jest jakoś specjalnie odczuwalna.


4. Bonga Perkolatory (Percolators) – Najprościej mówiąc, są to bonga zawierające w sobie zaawansowane filtracje dzięki, którym chmurki, są zdecydowanie bardziej przefiltrowane oraz jakość każdej sesji zostaje podniesiona na bardzo wysoki poziom. Mogą być one wykonane w każdym stylu jak powyżej – najważniejszą kwestią jak je rozróżnić spośród innych bong to dodatkowe filtracje znajdujące się wewnątrz tych konstrukcji.

Rodzaje filtracji w Bongach i Perkolatorach

Rodzajów filtracji jest sporo, co chwilę na rynku pojawiają się nowe pomysły, przez co ciężko zebrać wszystkie warianty w całość. Przedstawię tutaj te najbardziej popularne rozwiązania.

 • Klasyczna – Filtracja znajdująca się w ogromnej ilości bongosów, nie wyróżnia się niczym innowacyjnym. Rurka cybucha zazwyczaj jest prosta, przez co filtracja wygląda jak duże bąbelki z dymem, w środku lecące ku górze. Coraz częściej w tej filtracji pojawia się rozwiązanie, z nacięciami na końcu rurki cybucha. To rozwiązanie sprawia, że bąbelki stają się mniejsze, a co za tym idzie filtracja przebiega bardziej dynamicznie.

 • Tree Perc – Bardzo często występująca filtracja wykorzystywana jako dodatkowa. Można ją nazywać drzewiastą lub drzewną. Najczęściej umieszczona jest w dolnej części tuby bonga – wypuszcza sporą liczbę średniej wielkości baniek z dymem. Efekt jest bardzo zadowalający, chmurka jest lekka i dobrze przefiltrowana.


 • Tornado – Woda w tej filtracji tworzy istne tornado w środku bonga sprawiając, że wpadający w nią dym zostaje dokładnie przefiltrowany, i nie pozostawia to nikomu wątpliwości.


 • ShowerHead – Działa na zasadzie słuchawki prysznicowej, tyle że tworzy niesamowitą wodną pianę która bardzo dokładnie potrafi przefiltrować naszą chmurkę.


 • Honeycomb – Bardzo popularna filtracja, najczęściej występująca w zaawansowanych perkolatorach. Potocznie zwana „plastry miodu”. Efekt jest bardzo przyjemny, nie tylko ładnie wygląda ale i bardzo dobrze działa filtrując dym wędrujący do naszych ust.


 • Matrix – Jej działanie jest bardzo podobne co „showerhead”, ale robi nieco więcej zamieszania w komorze filtrującej.


Jak wspomniałem wcześniej, filtracji jest bardzo dużo i trudno byłoby zmieścić je tutaj wszystkie. Opisy naszych produktów zawierają potrzebne informacje dotyczące danego bonga oraz filtracji w nim zawartych więc wybierając coś dla siebie, na pewno nie sprawi to wam problemu.

Jakie Bongo kupić?

Obecnie na rynku, jest naprawdę ogromny wybór wszelkiego rodzaju bong. Wielu początkujących użytkowników ma trudności ze znalezieniem tego odpowiedniego dla siebie bądź dla znajomych w postaci prezentu. Najważniejsze to wiedzieć czego się oczekuję, decydując się na zakup bonga.

(ODNOŚNIK NA STRONIE DO JAKIEGOŚ BONGA Z MINIATURKĄ)

Bardzo popularnym ulepszeniem, jaki producenci dodają do swoich bong, są stopery na kostki lodu – na obecną chwilę jest to już standard.

(ODNOŚNIK NA STRONIE DO JAKIEGOŚ BONGA Z MINIATURKĄ)

Jeśli chcecie, aby wasza chmurka była dodatkowo schłodzona, celujcie właśnie w takie bonga. Chmurka jest delikatniejsza, a co najważniejsze nie podrażnia gardła. Dla wielu użytkowników to bardzo istotny element. Pamiętajcie, że stopery na kostki lodu to tylko dodatek, nie oznacza to wcale, że bongo będzie pozbawione innych filtracji.

Jeśli ktoś oczekuje od bonga niesamowitych doznań, soczystej chmurki, która nie podrażnia gardła oraz bardzo dobrego wyglądu - proponuję zaawansowane perkolatory, mają one wszystkie te udogodnienia i każdy użytkownik może z nich korzystać jak mu się tylko podoba.

Bywają również użytkownicy, preferujący doznania klasyczne dla bong – tacy zazwyczaj szukają czegoś bez dodatkowych filtracji czy stoperów na kostki lodu. Gustów jest wiele.

Na zakończenie warto również wspomnieć o cybuchach, gdyż jest to nieodłączna część bongosów.

Wyróżniamy trzy wymiary cybuchów które są standardem:

 • 12mm
 • 14.5mm
 • 18.8mm

Cybuchy również mają swoje rodzaje. Są przedłużki, przejściówki, cybuchy z nacięciami na końcu rurki cybucha, przejściówki z dyfuzorem filtracyjnym itp.

 1. Przejściówka z dyfuzorem filtracyjnym
 2. Mały cybuch
 3. Przejściówka z dodatkowymi nacięciami na końcu rurki
 4. Przejściówka długa
 5. Mniejszy cybuch
 6. Cybuch normalnych wymiarów
 7. Cybuch który nadaje się do przedłużek

Pamiętajcie też o tym że bonga mogą mieć różne szlify na cybuchy. Wyróżniamy w sumie dwa:

 • Męski – Cybuch wchodzi w środek bongosa.


 • Żeński – Cybuch nakładany jest na szlif, a nie do środka.


Podsumowanie

Myślę że ten artykuł rozwiał wszelkie wątpliwości co do wyboru waszego wymarzonego bonga. Pamiętajcie że każdy z naszych produktów posiada swój unikalny opis w którym znajdziecie wszelkie potrzebne informacje – warto z tego skorzystać. Jeśli mielibyście jeszcze jakieś pytania, albo macie dylemat które bongo wybrać – śmiało piszcie na nasz czat, na pewno ktoś wam pomoże!

I nie zapomnijcie ocenić naszego artykułu, bardzo to nam pomoże :)

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
 • Zarejestruj się

Rejestracja Nowego Konta

Masz już konto?
Zaloguj się Lub Zresetuj hasło