E-Papierosy, a papierosy analogowe

W skład dymu z papierosa analogowego, wchodzi 4000 związków chemicznych i ponad 40 z nich to substancje rakotwórcze. Część z nich to: aceton - wchodzi w skład farb i lakierów; toluidyna - stosowana w syntezie chemicznej; formaldehyd - stosowany do konserwacji preparatów biologicznych; arsen - stosowany jako trutka na szczury; chlorek winylu - stosowany do produkcji plastiku; polon - pierwiastek radioaktywny; naftyloamina - używana w przemyśle drukarskim. Natomiast liquidu do e-papierosów wchodzą: glikol propylenowy, gliceryna, woda lub etanol, nikotyna oraz dodatki smakowo-zapachowe.

                                                                                                                  

E - papierosy

E- papierosy w przeciwieństwie do zwykłych papierosów nie zawierają tlenku węgla ani substancji rakotwórczych, ponieważ spala się głównie glikol propylenowy i glicerynę, a nie tytoń i inne związki chemiczne zawarte w tradycyjnym papierosie. Do e-papierosa wyposażonego w grzałkę wkłada się pojemnik z płynem zawierającym nikotynę oraz substancję, która po podgrzaniu zamienia się w mgiełkę. Najczęściej jest to glikol propylenowy–związek chemiczny wykorzystywany m. in. w wytwornicach dymu podczas koncertów.

Badania, które przeprowadzono do tej pory – m.in. przez zespół prof. Andrzeja Sobczaka ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego –udowadniają, że mgiełka wdychana przez e-palacza jest pozbawiona substancji smolistych, tlenku węgla i rakotwórczych nitrozoamin. Jest coraz więcej dowodów na to, że palacze, którzy przerzucili się z typowych papierosów na elektroniczne, stają się zdrowsi. Badania kliniczne na Uniwersytecie w Katanii, pokazały, że u chorych na przewlekłą chorobę płuc i astmę zmiana ze zwykłych papierosów na elektroniczne poprawia funkcjonowanie układu oddechowego. Podobnie w przypadku palących kobiet ciężarnych i karmiących piersią. W takiej sytuacji odpowiednie będzie przejście na e-papierosy, aby chronić dziecko przed substancjami rakotwórczymi i tlenkiem węgla. Ilość nikotyny z e-papierosów, która dotrze do płodu, będzie bardzo mała – twierdzi prof. Linda Bauld z brytyjskiego Uniwersytetu Stirling.

       Papierosy analogowe

Papierosy analogowe są groźne nawet dla osób niepalących z powodu tak zwanego "strumienia dymu bocznego" , czyli tego, co wydobywa się z tlącej się końcówki. Dym ten jest wyjątkowo toksyczny. Zawiera on dwukrotnie więcej substancji smolistych, nikotyny i fenoli, pięć razy więcej tlenku węgla oraz 70 razy więcej amoniaku niż w tym, co wdycha palacz. E-papierosy nie stanowią zagrożenia dla osób postronnych. Public Health England (PHE) przedstawił w tym roku raport, w którym porównując szkodliwość tradycyjnych wyrobów tytoniowych oraz papierosów elektronicznych dowodzi, że szkodliwość e-papierosów jest aż o 95 procent niższa. Prof. John Newton z PHE stwierdził, że palenie papierosów elektronicznych i ich szkodliwość dla naszego zdrowia, stanowi jedynie ułamek tego, co mogą wyrządzić negatywne skutki palenia zwykłych papierosów. Centrum Chirurgii Serca im. Onassisa w Atenach, po przeanalizowaniu składu powietrza w pomieszczeniu, w którym przez 5 godzin palono e-papierosy, nie potwierdzili w nim zawartości zarówno nikotyny, jak i tlenku węgla. Dodatkowo, powietrze to było nawet czystsze od tego, którym można oddychać w centrach wielkich miast. Grekom udało się także potwierdzić, że osoby palące elektroniczne papierosy są znacznie mniej narażeni na choroby układu krążenia niż osoby uzależnione od tradycyjnej wersji wyrobów tytoniowych.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień
  • Zarejestruj się

Rejestracja Nowego Konta

Masz już konto?
Zaloguj się Lub Zresetuj hasło